HOCKEYORA
FinlandLiiga

HPKSpeltips, spelschema och resultat

Liiga11:eFacit8–8–0

HPK ligger 11:e i tabellen i Liiga (Finland) med 21 poäng på 16 matcher (facit 8–8–0: vinster, förluster under ordinarie tid, förluster efter förlängning). Laget har vunnit 2 av de senaste 5 matcherna. Senaste matchen: 3–6 mot HIFK den 24 okt.. Nästa match: Kärpät den 28 okt., där vår modell ger HPK 37 % chans att vinna.

Tabelläge

Liiga

#LagMVFÖF+/-PForm
11HPK16880−921
  • Slutspel
  • Form: senaste fem, nyaste först

Kommande matcher

Trupp och säsongens poäng

SpelareMPMAUTVPPMBPMGWG
S. Paivarinta11176114002
B. Ranford9111100000
V. Jokirinne1111386101
M. Kukkonen98356002
O. Korhonen78354010
R. Vesterinen88442000
H. Kainulainen76154000
A. Hakulinen752310100
E. de Jong45320101
C. Nychuk54224100
G. Pyke631210000
J. Oden33120000
O. Kopiloff43122001
O. Kuusisto33210000
C. MacEachern32022000
H. Gabrielsson32024000
A. Andzans610110000
A. Kukuca21102000
E. Wallenius21102000
H. Huttunen21012000
O. Palola21102100
S. Piipponen21012000
V. Alitalo21102000
J. Crespin20004000
K. Saarinen10002000
V. Piironen10002000

Säsongens totaler från matchprotokollen i 17 matcher i vår data: mål, assist och utvisningar som de registrerades.

Senaste resultaten