Tristan Jarry
Foto: Michael Miller, CC BY-SA 4.0 · Wikimedia Commons
- Hold
- Edmonton Oilers
- Position
- Målmand
- Nummer
- #35
- Alder
- 31
- Land
- Canada
Tristan Jarry i sæsonen 2026/27
Efter 3 kampe og 3 starter i NHL 2026/27 står Tristan Jarry noteret for 2-0-1 for Edmonton Oilers. Han har reddet 62 af 71 skud, en redningsprocent på 87,3 %, og lukker 2,97 mål ind pr. 60 minutter.
Han har startet 3 af holdets 10 kampe indtil nu. Bedste kamp: 19 redninger på 20 skud mod San Jose Sharks den 10. oktober.
Edmonton Oilers har spillet 10 kampe og ligger nr. 1 i Western Conference med 8 sejre, 1 nederlag, 1 nederlag efter forlænget spilletid og 17 point.
I målet
Jarry var reservemålmand i den seneste kortlagte kamp for Edmonton Oilers (22. oktober).
Tristan Jarry: kamplog
| Dato | Modstander | Resultat | Start | Redn./skud | Redn.% |
|---|---|---|---|---|---|
| 22. okt. | mod Carolina Hurricanes | V 6–5 SO | Spillede ikke i målet | ||
| 20. okt. | mod Minnesota Wild | V 4–3 OT | Spillede ikke i målet | ||
| 17. okt. | @ Utah Mammoth | V 6–2 | Start | 26/28 | .929 |
| 15. okt. | mod Utah Mammoth | T 2–4 | Spillede ikke i målet | ||
| 13. okt. | @ Los Angeles Kings | V 4–1 | Spillede ikke i målet | ||
| 10. okt. | @ San Jose Sharks | V 3–1 | Start | 19/20 | .950 |
| 7. okt. | @ Anaheim Ducks | V 5–2 | Spillede ikke i målet | ||
| 3. okt. | mod Seattle Kraken | V 3–1 | Spillede ikke i målet | ||
| 1. okt. | @ Vancouver Canucks | V 9–7 | Spillede ikke i målet | ||
| 29. sep. | mod Vancouver Canucks | TO 5–6 OT | Start | 17/23 | .739 |
Næste kamp
Edmonton Oilers tager imod Toronto Maple Leafs på hjemmebane lørdag 24. oktober. Vores model giver Edmonton Oilers 61 % chance for at vinde, forlænget spilletid og straffeslag medregnet, med 4-3 som det mest sandsynlige resultat.
Det bliver sæsonens første møde mellem Edmonton Oilers og Toronto Maple Leafs.
Profil
Tristan Jarry er en 31-årig målmand fra Canada, der bærer nummer 35 for Edmonton Oilers (NHL).
Tristan Jarry: spørgsmål og svar
- Hvor mange kampe har Tristan Jarry startet i denne sæson?
- 3 af holdets 10 kampe i 2026/27, 3 kampe i alt og 2-0-1.
- Hvad er Tristan Jarrys redningsprocent?
- 87,3 % i 2026/27: 62 redninger på 71 skud og 2,97 mål imod pr. 60 minutter.
- Hvornår spiller Tristan Jarry næste gang?
- Edmonton Oilers tager imod Toronto Maple Leafs lørdag 24. oktober; vores model giver Edmonton Oilers 61 % chance for sejr.
- Hvilken position spiller Tristan Jarry?
- Tristan Jarry er målmand med nummer 35 for Edmonton Oilers, 31 år, fra Canada.